Neodymium magnet D18xd4.2xH4 mm (N)
1.51 €

ATTENTION !
Neodymium magnets are very hard, relatively fragile and at the same time have a great force of attraction towards each other.
| Catalog Number | 06.080(N) |
|---|---|
| Material | NFB 38 |
| Diameter | Ø18 mm |
| Inner diameter | Ø 4.2 mm |
| Height | 4 mm |
| Mounting hole | Ø 4.2 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Magnetic adhesion strength | 4 kg |
| Plating | Ni-Cu-Ni |
| Weight | 6 g |
Out of stock
*The prices include VAT





Cylindrical neodymium magnets
Block Neodymium Magnets
Neodymium magnets with screw hole
Neodymium balls
another shape – Neodymium magnets