Neodymium magnet A50xB10xC2 mm
1.69 € / 3.31 лв.

ATTENTION!
Neodymium magnets are very hard, relatively fragile and at the same time have a great force of attraction towards each other.
| Catalog Number | 06.074 |
|---|---|
| Material | NFB 40 SH |
| Length | 50 mm |
| Width | 10 mm |
| Height | 2 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Magnetic adhesion strength | 4.5 kg |
| Plating | Ni-Cu-Ni |
| Weight | 7.4 g |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
*The prices include VAT






Cylindrical neodymium magnets
Block Neodymium Magnets
Neodymium magnets with screw hole
Neodymium balls
another shape – Neodymium magnets