Neodymium magnet D20xH5 mm Rubberized
1.94 € / 3.79 лв.
These magnets are designed for magnetic attachment to smooth iron surfaces, electrostatically painted or varnished.
In these cases, nickel-plated neodymium magnets, despite their high adhesion strength, slip very easily.
The rubber coating, compared to the nickel coating, has (9-10 times) greater friction with the surfaces and ensures strong and reliable fixation, especially when attached vertically.
The rubber protects against scratches when using the magnets to attach objects to cars, refrigerators, polished and painted surfaces.
| Catalog number | R06.006 |
|---|---|
| Material | NFB 38 |
| Diameter | Ø 21 mm |
| Height | 6.2 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Magnetic adhesion strength | 4 kg |
| Максимална сила на триене при хлъзгане | 4 kg |
| Weight | 11.5 g |
*The prices include VAT
