Neodymium magnet D20xd4.2xH5 mm (S)
1.87 € / 3.66 лв.

ATTENTION!
Neodymium magnets are very hard, relatively fragile and at the same time have a great force of attraction towards each other.
| Catalog Number | 06.048(S) |
|---|---|
| Material | NFB 38 |
| Diameter | Ø 20 mm |
| Inner diameter | Ø 4.2 mm |
| Height | 5 mm |
| Mounting hole | Ø 4.2 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Magnetic adhesion strength | 5 kg |
| Plating | |
| Weight | 10.5 g |
*The prices include VAT





Cylindrical neodymium magnets
Block Neodymium Magnets
Neodymium magnets with screw hole
Neodymium balls
another shape – Neodymium magnets