Magnetic adhesive tape SmFeN 15×1 mm
6.90 € / 13.50 лв.
This magnetic strip is a composite of a powdery magnetic hard rare-earth alloy Sm2Fe17N3 and a flexible polymer.
The Sm2Fe17N3 material has high magnetic characteristics, close to those of neodymium magnets Nd2Fe14B. One of the advantages over neodymium magnets is the higher Curie point (450 ⁰С), hence the higher (over 250⁰С) operating temperature.
At the same time, the materials and technology for producing Sm2Fe17N3 are cheaper and more accessible.
SmFeN strip is particularly suitable in cases where ferrite magnetic strip cannot provide sufficient adhesion force for heavier frames and sealing covers, vertical mounting on smooth surfaces, etc.
| Catalog number | 04.067T |
|---|---|
| Material | SmFeN +полимер |
| Width | 15 mm |
| Дебелина | 1 mm |
| Magnetization | Multipolar, striped, unilateral |
| Magnetic adhesion strength | 410 g/cm |
| Features | – One surface is self-adhesive and the other is magnetized. |
| Packaging | In addition to the linear meter, it is also available in rolls of 30 m. |
| Note | Prices are for 1 m |
*The prices include VAT
Characteristics of the Magnetic Self-Adhesive Tape SmFeN 15×1 mm:
Residual magnetization Br – 0.5 T ( 5000 G )
Coercive force Hc – 270 kA/m ( 3300 G )
Internal coercivity Hcj – 480 kA/m ( 6000 G )
Maximum magnetic energy (BH)max – 5 MGOe (40 kJ/m3 )
Magnetic adhesion strength 410 g/cm ( 273 g/cm2 )
Operating temperature up to 100⁰С (limited by the operating temperature of the 3M tape)
Density 3.9 g/cm3
