Shop
Showing all 7 results
Ferrite magnet D8xH15 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 04.041 |
|---|---|
| Material | Hfer 30/22 |
| Diameter | Ø 8 mm |
| Height | 15 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Surfaces | Polished |
| Weight | 3.8 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 19 | 0.28 € / 0.55 лв. |
| 20 - 49 | 0.26 € / 0.51 лв. |
| 50 - 99 | 0.25 € / 0.49 лв. |
| 100 - 499 | 0.24 € / 0.47 лв. |
| 500 - 999 | 0.22 € / 0.43 лв. |
| 1,000+ | 0.21 € / 0.41 лв. |
Ferrite magnet D12xH2 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 04.050 |
|---|---|
| Material | Hfer 30/22 |
| Diameter | Ø 12 mm |
| Height | 2 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Surfaces | Polished |
| Magnetic adhesion strength | 0.2 kg |
| Weight | 1.2 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 99 | 0.10 € / 0.20 лв. |
| 100 - 499 | 0.09 € / 0.18 лв. |
| 500 - 999 | 0.08 € / 0.16 лв. |
| 1,000+ | 0.07 € / 0.14 лв. |
Ferrite magnet A33xB7.5xC6 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 04.044 |
|---|---|
| Material | Hfer 30/22 |
| Length | 33 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Height | 6 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Surfaces | Polished |
| Magnetic adhesion strength | 0.65 kg |
| Weight | 7.4 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 9 | 0.21 € / 0.41 лв. |
| 10 - 99 | 0.19 € / 0.37 лв. |
| 100 - 499 | 0.18 € / 0.35 лв. |
| 500 - 999 | 0.16 € / 0.31 лв. |
| 1,000+ | 0.15 € / 0.29 лв. |
Ferrite magnet D19xH8 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 04.040 |
|---|---|
| Material | Hfer 30/22 |
| Diameter | Ø 19 mm |
| Height | 8 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Surfaces | Polished |
| Magnetic adhesion strength | 0.75 kg |
| Weight | 10.5 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 99 | 0.31 € / 0.61 лв. |
| 100 - 499 | 0.28 € / 0.55 лв. |
| 500 - 999 | 0.25 € / 0.49 лв. |
| 1,000+ | 0.21 € / 0.41 лв. |
Ferrite magnet D20xH2 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.046 |
|---|---|
| Material | Hfer 30/22 |
| Diameter | Ø 20 mm |
| Height | 2 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Surfaces | Polished |
| Magnetic adhesion strength | 0.28 kg |
| Weight | 3 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 19 | 0.13 € / 0.25 лв. |
| 20 - 99 | 0.12 € / 0.23 лв. |
| 100 - 499 | 0.11 € / 0.22 лв. |
| 500 - 2,499 | 0.10 € / 0.20 лв. |
| 2,500+ | 0.09 € / 0.18 лв. |
Ferrite magnet A30xB20xC5 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 04.045 |
|---|---|
| Material | Hfer 30/22 |
| Length | 30 mm |
| Width | 25 mm |
| Height | 5 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Surfaces | Polished |
| Magnetic adhesion strength | 1.2 kg |
| Weight | 15 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 99 | 0.26 € / 0.51 лв. |
| 100 - 499 | 0.23 € / 0.45 лв. |
| 500 - 999 | 0.20 € / 0.39 лв. |
| 1,000+ | 0.18 € / 0.35 лв. |
Ferrite magnet A40xB20xC10 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 04.051 |
|---|---|
| Material | Hfer 30/22 |
| Length | 40 mm |
| Width | 20 mm |
| Height | 10 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Surfaces | Polished |
| Weight | 40 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 9 | 0.49 € / 0.96 лв. |
| 10 - 99 | 0.45 € / 0.88 лв. |
| 100 - 499 | 0.42 € / 0.82 лв. |
| 500 - 999 | 0.40 € / 0.78 лв. |
| 1,000+ | 0.39 € / 0.76 лв. |




Cylindrical neodymium magnets
Block Neodymium Magnets
Neodymium magnets with screw hole
Neodymium balls
another shape – Neodymium magnets