Shop
Showing 121–141 of 141 results
Ferrite magnet A40xB20xC10 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 04.051 |
|---|---|
| Material | Hfer 30/22 |
| Length | 40 mm |
| Width | 20 mm |
| Height | 10 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Surfaces | Polished |
| Weight | 40 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 9 | 0.49 € / 0.96 лв. |
| 10 - 99 | 0.45 € / 0.88 лв. |
| 100 - 499 | 0.42 € / 0.82 лв. |
| 500 - 999 | 0.40 € / 0.78 лв. |
| 1,000+ | 0.39 € / 0.76 лв. |
Neodymium magnet D45xH20
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.064 |
|---|---|
| Material | NFB 48 |
| Diameter | Ø 45 mm |
| Height | 20 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Magnetic adhesion strength | 50 kg |
| Weight | 242 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 4 | 38.35 € / 75.01 лв. |
| 5 - 9 | 35.79 € / 70.00 лв. |
| 10+ | 33.75 € / 66.01 лв. |
Ferrofluid 50 ml
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 07.001/50 |
|---|---|
| Quantity | 50 ml |
| Packaging | Dropper bottle |
Neodymium magnet A50xB10xC2 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.074 |
|---|---|
| Material | NFB 40 SH |
| Length | 50 mm |
| Width | 10 mm |
| Height | 2 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Magnetic adhesion strength | 4.5 kg |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 9 | 1.69 € / 3.31 лв. |
| 10 - 49 | 1.50 € / 2.93 лв. |
| 50 - 99 | 1.38 € / 2.70 лв. |
| 100 - 499 | 1.32 € / 2.58 лв. |
| 500+ | 1.29 € / 2.52 лв. |
Neodymium magnet D50xH30
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.049 |
|---|---|
| Material | NFB 38 |
| Diameter | Ø 50 mm |
| Height | 30 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Magnetic adhesion strength | 85 kg |
| Weight | 445 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 4 | 63.91 € / 125.00 лв. |
| 5 - 9 | 61.36 € / 120.01 лв. |
| 10+ | 59.31 € / 116.00 лв. |
Neodymium magnet A50xB25xC10mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.045 |
|---|---|
| Material | NFB 38 |
| Length | 50 mm |
| Width | 25 mm |
| Height | 10 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Magnetic adhesion strength | 30 kg |
| Weight | 92 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 9 | 15.34 € / 30.00 лв. |
| 10 - 49 | 14.32 € / 28.01 лв. |
| 50 - 99 | 13.70 € / 26.79 лв. |
| 100+ | 12.58 € / 24.60 лв. |
Neodymium magnet A60xB40xC2.5mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.083 |
|---|---|
| Material | NFB 38 |
| Length | 60 mm |
| Width | 40 mm |
| Height | 2.5 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Magnetic adhesion strength | 9 kg |
| Weight | 44 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 4 | 6.75 € / 13.20 лв. |
| 5 - 9 | 6.14 € / 12.01 лв. |
| 10 - 19 | 5.62 € / 10.99 лв. |
| 20+ | 5.22 € / 10.21 лв. |
Neodymium magnet A64xB15xC4-Ø4.2 mm (N)
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.043(N) |
|---|---|
| Material | NFB 40 |
| Length | 64 mm |
| Width | 15 mm |
| Height | 4 mm |
| Mounting hole | Ø 4.2 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Magnetic adhesion strength | 12 kg |
| Weight | 27 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 9 | 5.52 € / 10.80 лв. |
| 10 - 49 | 5.22 € / 10.21 лв. |
| 50 - 99 | 4.96 € / 9.70 лв. |
| 100+ | 4.78 € / 9.35 лв. |
Neodymium magnet A64xB15xC4-Ø4.2 mm (S)
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.043(S) |
|---|---|
| Material | NFB 40 |
| Length | 64 mm |
| Width | 15 mm |
| Height | 4 mm |
| Mounting hole | Ø 4.2 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Magnetic adhesion strength | 12 kg |
| Weight | 27 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 - 9 | 5.52 € / 10.80 лв. |
| 10 - 49 | 5.22 € / 10.21 лв. |
| 50 - 99 | 4.96 € / 9.70 лв. |
| 100+ | 4.78 € / 9.35 лв. |
Neodymium magnet D80xH30
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.062 |
|---|---|
| Diameter | Ø 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Magnetization | Bipolar along the H axis |
| Magnetic adhesion strength | ~210 kg |
| Weight | 1100 g |
| Material | NFB 38 |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 | 178.95 € / 350.00 лв. |
| 2 - 3 | 171.28 € / 334.99 лв. |
| 4+ | 167.70 € / 327.99 лв. |
Neodymium magnet A85xB65xC12mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 06.023 |
|---|---|
| Material | NFB 38 |
| Length | 85 mm |
| Width | 65 mm |
| Height | 12 mm |
| Magnetization | Along the C axis |
| Magnetic adhesion strength | ~100 kg |
| Weight | 485 g |
| Quantity | Price* |
|---|---|
| 1 | 79.25 € / 155.00 лв. |
| 2 - 3 | 75.67 € / 148.00 лв. |
| 4 | 73.11 € / 142.99 лв. |
| 5 - 9 | 71.07 € / 139.00 лв. |
| 10+ | 70.05 € / 137.01 лв. |
Ferrofluid 100 ml
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 07.001/100 |
|---|---|
| Quantity | 100 ml |
| Packaging | Dropper bottle |
Magnetic field detector 75×35 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 07.004-75x35 |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Length | 35 mm |
Magnetic field detector 75×75 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 07.004-75x75 |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Length | 75 mm |
Magnetic field detector 150×150 mm
| Параметри |
|---|
| Catalog Number | 07.004-150x150 |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Length | 150 mm |





Cylindrical neodymium magnets
Block Neodymium Magnets
Neodymium magnets with screw hole
Neodymium balls
another shape – Neodymium magnets